Jak rozmawiać z programistą? – infografika
Dobra komunikacja z programistą jest kluczowa, gdy stawiasz nową stronę czy sklep internetowy. Ale jak rozmawiać z programistą, kiedy nie rozumiesz połowy rzeczy, które do Ciebie mówi? Dlatego właśnie postanowiliśmy pomóc ludziom spoza branży w sprawniejszym komunikowaniu się z deweloperami.
Deweloper też człowiek czyli jak rozmawiać z programistą?
Aby wiedzieć jak rozmawiać z programistą, najpierw dowiedzmy się kim taki programista jest. Niektórzy błędnie sądzą, że to taki pan (chociaż panie też się zdarzają… ba! nawet pierwszą osobą, która zajmowała się programowaniem była kobieta Ada Lovelace), który może np. naprawić Ci komputer. Owszem, może się zdarzyć, że umie i to (w końcu to zdolni ludzie są), ale to nie jest stricte praca programisty.
Kto to jest programista?
Inaczej deweloper, koder, inżynier oprogramowania to ktoś, kto zajmuje się tworzeniem programów komputerowych w języku programowania. A tych języków jest ze 20 i sam nie wiem, co się w nich mieści (że tak sparafrazuję Tuwima). Większość programistów zna co najmniej kilka języków programowania, choć specjalizuje się w jednym. Najpopularniejsze to Java, C, Pyton, C++, JavaScript, PHP i SQL.
Jak rozmawiać z programistą w jego żargonie?
Gdy słyszysz od programisty, że coś zrobi trzystajedynką, albo że tu może się pojawić czterystaczwórka, to zastanawiasz się, czy też on przypadkiem nie siedział za długo w tym swoim kodzie i zapomniał ludzkiego języka. Jak każda grupa, także grupa ludzi zajmujących się programowaniem używa swoich skrótów myślowych i słownictwa typowego dla swojej dziedziny. Niestety żargon ten jest często niezrozumiały dla postronnych.
A komunikacja z programistą, zwłaszcza jeśli jest to deweloper, który stawiał Twój sklep internetowy, może się okazać kluczowa dla Twojego biznesu. Załóżmy, że Twoja strona lub jakaś jej funkcjonalność przestała działać. Dzwonisz więc szybko do programisty i rzucasz ogólnikowo „panie, strona nie działa”. W takiej sytuacji zrozumiałe jest, że gdy Bogu ducha winny programista wchodzi na stronę i na jego ekranie pojawia się wszystko tak, jak to zaprogramował, odpowiada Ci kultowym „Dziwne, u mnie działa”. Aby komunikacja na linii klient-deweloper poszła sprawnie, warto nauczyć się kilku pojęć by móc rozmawiać z programistą jego językiem.
Dlatego też przygotowaliśmy Wam przejrzystą i pomocną infografikę z podstawowymi pojęciami deweloperskimi.
Infografika Jak rozmawiać z programistą?
Mini słownik pojęć pomocnych w rozmowie z programistą
Dajmy na to kod strony. To nic innego jak ogólne określenie całości kodu źródłowego tworzącego działający sklep e-commerce i stronę. Z kolei kod źródłowy to zestaw komend określających, co w danej chwili robić, co prezentować użytkownikowi i w jakiej formie.
HTML czyli HyperText Markup Language)
– hipertekstowy język znaczników, wykorzystywany do tworzenia dokumentów hipertekstowych. A po ludzku HTML pozwala opisać strukturę informacji zawartych wewnątrz strony internetowej, formując np. hiperłącza, akapity, nagłówki. HTML umożliwia określenie wyglądu dokumentu w przeglądarce internetowej.
CSS czyli Cascading Style Sheets (Kaskadowe Arkusze Stylów)
– to taki „stylista” strony internetowej. Dzięki CSS programista jest w stanie opisać wszystkie pojęcia odpowiedzialne za prezentację elementów dokumentów internetowych, takich jak rodzaje fontów, kolor tekstu, marginesy, odstęp międzywierszowy i inne.
Zaplecze lub panel administracyjny
to miejsce, gdzie można dokonywać zmian na stronie i sklepie internetowym. Dodawać zdjęcia, produkty, wpisy. Dostęp do takiego panelu chroniony jest hasłem, aby nikt nieautoryzowany nie mógł dokonać zmian. Panel administracyjny to nieodłączny element każdego CMS-u. A cóż to CMS? Z ang. Content Managment System czyli System Zarządzania Treścią to oprogramowanie, które pozwala łatwo i szybko tworzyć i prowadzić serwis WWW. Jest na tyle intuicyjny, że późniejszą rozbudową i aktualizacją treści może zajmować się każdy bez znajomości programowania. Najpopularniejszym CMS-em jest WordPress.
Wtyczki lub z angielskiego Pluginy
to moduł dodatkowy, który dodaje funkcjonalności, których oryginalnie strona nie posiada. Aby wtyczki działały, programista je tworzący będzie musiał udostępnić i udokumentować API swojej wtyczki. Interfejs programowania aplikacji (API application programming interface) to zbiór reguł ściśle opisujący sposób w jaki programy komunikują się ze sobą.
Jak rozmawiać z programistą kiedy zaczyna mówić o trzystajedynkach? Co to takiego? Otóż trzystajedynki to przekierowania 301. A już bardziej po ludzku jest to mechanizm realizowany przez serwer, którego zadaniem jest skierowanie użytkownika z jednego adresu URL na drugi. URL to Uniform Resource Locator oznacza ujednolicony format adresowania. Adres URL najczęściej kojarzony jest z adresami stron internetowych.
Czterystaczwórki lub błąd 404
to strona, której nie ma na serwerze. Zapewne zdarza Ci się wejść czasem na stronę, gdzie widnieje komunikat mniej więcej takiej treści „Oops, strona nie istnieje„. I to właśnie jest 404.
Gdy chciałbyś przekazać programiście wytyczne, że Twoja strona ma ładnie wyświetlać się na smartfonach i tabletach, to chodzi Ci o Responsywność strony. Inaczej mówiąc dostosowanie rozdzielczości ekranu do dowolnych urządzeń mobilnych.
Nasi programiści służą pomocą
Przestawiliśmy pokrótce podstawowe zagadnienia programowania, które pomogą Ci rozmawiać z programistą. Pamiętaj jednak, że to też są ludzie i tak naprawdę nie potrzebujesz znać ich żargonu, aby móc się z nimi dogadać. Nasi programiści są bardzo przyjaźni i pomocni. Przekonasz się o tym, gdy tylko zaczniesz z nami współpracować. Jak to zrobić? Przejdź do zakładki KONTAKT i wyślij nam maila bądź zadzwoń.
Zobacz także – Jak stworzyć mocne hasło i go nie zapomnieć?